2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılında Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Hangileri? - Sohbet Forumları
Sohbet Forumları

sohbet

Go Back   Sohbet Forumları > SohbetForumlari.Com ~Eğitim~ > Eğitim Kurumları & Okullar > Üniversiteler

mirc

Kullanıcı Tag Listesi

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılında Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Hangileri?
Cevaplar
0
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler

Görüntüleme
3269
Önceki Konu
önceki Konu

Yeni Konu aç Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Okunmamış 08/09/2017, 16:09   #1
Moderator
Dunya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sohbet Forumları - EN Kaliteli Paylaşım Platformu!
Üye No: 553
Üye Grubu: Moderatör
Konular: 56
Şube: İstanbul Avrupa Şubesi
İlişki Durumu: İlişkisi Yok
Ruh Hali:  Sersem
Tuttuğu Takım:

Level: 7 [♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥♥ Bé-Yêu ♥]
Paylaşım: 0 / 160
Güç: 24 / 3202
Tecrübe: 40%

Teşekkürler: 12
8 Mesajına 10 Kere Teşekkür Edildi
REP Gücü : 7
REP Puanı : 10
REP Seviyesi : Dunya is on a distinguished road
Lightbulb 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılında Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Hangileri?

1. Koç Üniversitesi

1993 yılında eğitime başlayan Koç Üniversitesi, sıralamada 251-300 aralığında yer alarak Türkiye'nin en iyi üniversitesi olmuştur.

2. Sabancı Üniversitesi

1999 yılında kurulan Sabancı Üniversitesi THE'nin hazırladığı listede 351-400 aralığında yer almaya hak kazanmış, Türkiye'nin en iyi 2. üniversitesi seçilmiştir.

3. Boğaziçi Üniversitesi

En köklü üniversitelerden birisi olan Boğaziçi Üniversitesi listede 501-600 aralığında yer aldı.

4. İstanbul Teknik Üniversitesi

İTÜ, THE'nin listesinde 501-600 aralığında yerini almıştır.

5. Orta Doğu Teknik Üniversitesi

1956 yılında kurulan ODTÜ, sıralamanın 501-600 aralığına layık görülmüş.

6. Anadolu Üniversitesi

Eskişehir Anadolu Üniversitesi listenin 601-800 aralığında yer almaktadır.

7. Erciyes Üniversitesi

1978 yılında Kayseri Üniversitesi adıyla kurulan Erciyes Üniversitesi en iyi üniversiteler listesinde 601-800 aralığındadır.

8. Hacettepe Üniversitesi

1967'de Ankara'da kurulan Hacettepe Üniversitesi 601-800 aralığında.

9. İstanbul Üniversitesi

1933'te Türkiye'nin ilk ve tek üniversitesi olarak eğitim hayatına başlayan İstanbul Üniversitesi 601-800 aralığı arasında listede yer almıştır.

10. Yıldız Teknik Üniversitesi

İstanbul'da bulunan Yıldız Teknik Üniversitesi de listede 601-800 aralığında.

Türkiye'deki Üniversite Sayısı 193'e Ulaştı.En son ülkemizde kaç tane üniversite oldu diye bir araştırma yapayım dedim, aşağıdaki liste çıktı ortaya.

YÖK’ün listesine göre bugün itibari ile ülkemizdeki üniversite sayısı 193’e yükselmiş. Bunların 109 tanesi Devlet Üniversitesi, 76’sı Vakıf Üniversitesi, 8’i ise Vakıf Meslek Yüksek Okulu.

Bence ilk etapta sayının 200’leri geçmesi, sonra da ülkedeki tüm ilçelerimizde mutlaka bir üniversitenin olmasının sağlanması lazım. Üniversitelerin birbirleri ile sürekli iletişim halinde ve tatlı bir rekabet ortamı içinde ülkemizi her bakımdan geliştirmesi, ilerletmesi, kendi eğitim ve araştırma kalitelerini de sürekli artırmaları ve bilimsel bilgi temelinde üretime yönelik, katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi için azimle çalışmaları lazım. Çünkü son yıllarda katma değerli "teknolojik ürün" üretebilmenin ne kadar değerli olduğunu yaşayarak görüyoruz.

Dünyada üniversitelerde verilen eğitimin kalitesi farklı kriterlere göre ölçülerek sıralamalar yapılıyor. Peki Türkiye’de en iyi üniversite sıralamasında durum nasıl? Farklı kriterlere dayalı belirlenen farklı sonuçlar bulunuyor.

Türkiye’nin en iyi üniversitelerini belirlemek için ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP (University Ranking by Academic Performance) Laboratuvarı tarafından bir çalışma yapılarak ”Üniversitelerin Akademik Performansa Dayalı Genel Sıralaması” saptandı.

Bu çalışmada Türkiye’deki 125 üniversitenin, ”Makale sayısı, öğretim üyesi başına düşen makale sayısı, atıf sayısı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı, öğretim üyesi başına düşen toplam bilimsel doküman sayısı, doktora öğrenci sayısı, doktoraöğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı” olmak üzere toplam 9 kritere göre belirlendi.

Tüm Üniversitelerin Genel Puan Tablosu’nda 9 kritere göre en yüksek puanı Hacettepe Üniversitesi aldı. Hacettepe’nin ardından ODTÜ 2.,İstanbul Üniversitesi de 3. oldu. Ankara Üniversitesi 4., Gazi Üniversitesi 5., Ege Üniversitesi 6., Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü 7., İstanbulTeknik Üniversitesi 8., Atatürk Üniversitesi 9., Erciyes Üniversitesi 10. sırada yer aldı. Alana göre sıralamada ise, ”makale sayısı, atıf sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı” olmak üzere toplam 4 kriterden elde edilen puanlar kullanıldı.

Ben Senin Yalnız Kalışlarında Tek Adresin Olamam..!
Dunya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Dunya Kullanicisinin Son 5 Konusu
Baslik Kategori Son Yazan Cevaplar Okunma Son Mesaj
Sohbet makalelerı Duyurular Dunya 0 4813 10/10/2017 22:03
2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılında Türkiye’nin En... Üniversiteler Dunya 0 3269 08/09/2017 16:09
Besinler nasil tuketilmeli? Diğer Tarifler Dunya 0 2453 01/08/2017 23:07
A ile baslayan tabirler A Dunya 0 5482 01/08/2017 22:56
Güneşsiz Bronzlaşma Cilt Bakımı Dunya 0 2748 01/08/2017 22:48

Etiketler
en iyi universiteler, universiteler

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler
Stil